Obývačka, Tipy a triky / 13. októbra 2022
Moderný interiér v industriálnom štýle

Industriálny štýl je inšpirovaný starými továrňami, ktoré boli premenené na dizajnové priestory určené k bývaniu. Zväčša ide o veľký otvorený priestor, ktorý tvoria priznané materiály, recyklované prvky a staré vintage kúsky. Dnes si industriálny priestor môžete vytvoriť aj v novostavbe. Ak túžite po interiéri, ktorý sa bude niesť v duchu starej továrne, pripravili sme pre vás zhrnutie kľúčových prvkov, pomocou ktorých ho docielite. 

Industriálny interiérový štýl v kocke

Ak chcete lepšie pochopiť myšlienku industriálneho štýlu, je potrebné sa pozrieť na to, ako vznikol. V 18. storočí začali vznikať prvé továrne, pre ktoré boli typické veľké okná v kovových rámoch, nedokončené steny a otvorený priestor bez zbytočných predelov. Pre iné prvky nebolo z bezpečnostných dôvodov v továrňach miesto. Neskôr sa stali staré a prázdne továrne atraktívne pre umelcov. Tí využívali priestory ako ateliéry a postupom času ich premieňali na zaujímavé lofty. Takto sa zo surového priestoru plného nedokonalostí stala inšpirácia pre industriálny dizajn, ktorý poznáme dnes. 

Charakteristické priznané textúry

Prvým prvkom, ktorý je pre industriálny interiérový štýl charakteristický sú priznané a odhalené textúry. Nechajte v interiéri vyniknúť murivo, betón či pálenú tehlu. Ak nemáte možnosť ponechať steny v pôvodnom surovom stave, použite dekoračné betónové omietky alebo tehlový obklad, pomocou ktorých vytvoríte požadovaný efekt. Experimentujte a nebojte sa nedokonalostí. 

Nechajte vyniknúť materiály

V starých priemyselných priestoroch sa najčastejšie vyskytuje betón, kovy a surové drevo. Postarajte sa o to, aby tieto materiály v interiéri vynikali. Pravidlo je jednoduché. Odhaľte to, čo by ste za iných okolností zakryli. Kovové potrubie, rúra na odvetrávanie či betónová podlaha sa takto okamžite stanú dominantami priestoru.  

Farebná paleta industriálneho štýlu

Vo farebnej palete industriálneho štýlu nájdeme najmä zemité a tmavé farby. Práve tu máte možnosť experimentovať s dominantnou čiernou, šedou či tmavohnedou. Tieto farby zároveň odrážajú najčastejšie používané materiály ako betón, kov, koža a drevo. Základnú paletu tmavých farieb môžete doplniť napríklad o žiarivú petrolojevú či béžovú, ktoré sa postarajú o zjemnenie tmavého priestoru. Dôležité je nájsť správny balans. Svetlé a žiarivé farby aplikujte do interiéru najmä prostredníctvom textílii, aby nezatienili industriálne prvky. 

Dizajnové osvetlenie

Nič netvorí atmosféru interiéru tak, ako dobré osvetlenie. Inak tomu nie je ani v prípade industriálneho štýlu, pre ktorý je typickým prvkom osvetlenie s odhalenou kabelážou. Práve tu máte priestor na odvážne svietidlá inšpirované tradičným priemyselným osvetlením. Siahnite po odhalených retro žiarovkách a svietidlách, ktoré je možné umiestniť nízko.

Masívny nábytok a vintage doplnky 

Nábytok tvorí základ každého priestoru. Inak tomu nie je ani v tomto prípade. Pridajte do interiéru masívny nábytok, ktorý je kombináciou nedokonalého dreva, tmavého kovu či neopracovanej kože. Kľúčovým prvkom by mala byť aj veľká sedačka, ktorá môže zároveň opticky predeľovať otvorený priestor kuchyne a obývačky. Otvorené police z kovu sa zase  postarajú o zachovanie vzdušnosti v priestore. Ďalšou neodmysliteľnou súčasťou industriálnych interiérov sú vintage doplnky a textílie, ktoré sa postarajú o to, aby interiér oživili. 

Veríme, že sme vám industriálny dizajn ukázali v tom najlepšom svetle a uistili vás, že aj v surovom priestore si môžete vytvoriť pohodlné bývanie. 

Share on:

Related Posts
12. apríla 2023
Inovácie a inteligentné riešenia pre kuchyne
2. apríla 2023
Detaily, ktoré premenia vašu kuchyňu na dizajnérsky priestor
Leave A Comment