Kuchyne, Tipy a triky / 17. februára 2023
Ako si zariadiť kuchyňu v štýle wabi sabi?

Počuli ste už o koncepte wabi sabi? Tento japonský estetický koncept zdôrazňuje krásu, ktorú môžeme nájsť v jednoduchosti, v prírodných materiáloch a nedokonalostiach. Aktuálne je tento štýl stále viac populárnejší a mnoho ľudí sa ho snaží zahrnúť do svojej domácnosti. 

Patríte aj vy medzi ľudí, ktorí preferujú spojenie prírody a minimalizmu a radi by ste ho preniesli aj do priestoru vašej kuchyne? Máme pre vás niekoľko tipov, ako si zariadiť modernú kuchyňu inšpirovanú konceptom wabi sabi. 

Hlavným pilierom konceptu wabi sabi sú prírodné materiály

Koncept interiérov wabi sabi sa vyznačuje najmä využitím prírodných materiálov. Práve tie vytvárajú atmosféru, ktorá je pre tento interiérový štýl charakteristická. Zakomponujte do dizajnu kuchyne drevo, kameň a kovy. Vyhnite sa zbytočným plastovým prvkom, ktoré sa vymykajú podstate wabi sabi a držte sa zásadne kvalitných materiálov, ktorých zdrojom je príroda a jedinečné spracovanie. Kombinácia prírodných materiálov a jednoduchosti v kuchyni vám umožní vytvoriť štýlové a príjemné prostredie, kde sa budete cítiť pohodlne a kde bude príjemné pripravovať jedlo pre rodinu a priateľov.

Zaistite, aby bol celý priestor jednoduchý a funkčný

Kuchyne v štýle wabi sabi si zakladajú na jednoduchosti a funkčnosti. Pri zariaďovaní myslite na to, aby bol celý priestor rozložený správne. Dôležité je skrátiť si cestu medzi jednotlivými časťami kuchyne a získať priestor s funkčným usporiadaním. Dizajn kuchyne by mal byť prispôsobený konkrétnym potrebám a návykom ľudí, ktorí ju budú používať. Dômyselné usporiadanie priestoru vám umožní vytvoriť praktické a jednoduché prostredie, ktoré vám pomôže pri príprave jedál a zároveň vám poskytne pocit pohodlia a harmónie.

Vyhnite sa zbytočnému preplneniu miestnosti doplnkami a nábytkom. Podstatným faktorom je zachovanie vzdušnosti a priestrannosti. Všetko by malo mať svoje miesto a byť ľahko prístupné.

Nechajte v kuchyni vyniknúť farby inšpirované prírodou

Rovnako, ako v prípade materiálov, aj pri farbách siahnite po prírodných odtieňoch, ktoré priestor nebudú zbytočne narúšať. Ideálnou voľbou sú odtiene hnedej, béžovej, bielej a šedej, ktoré sa stanú dominantou celej kuchyne. Prírodné farby pomáhajú vytvárať pocit, ktorý je pre štýl wabi sabi špecifický a tak docieliť harmóniu a rovnováhu. Okrem nábytku sa tieto farby môžu v priestore vyskytnúť aj vo forme doplnkov.

Myslite aj na detaily, ktoré sa postarajú o správny výsledok

Detaily ako jednotlivé doplnky a vybavenie kuchyne v štýle wabi sabi by mali byť jednoduché a praktické. Zvoľte jednoduché dekoračné prvky, akými sú keramické misky alebo drevené dosky na krájanie. Rovnako aj vybavenie ako taniere, príbor, poháre či šálky, by sa nemali vymykať z konceptu tohto minimalistického štýlu. Nezabudnite tiež na vhodné osvetlenie priestoru a výber svietidiel, ktoré sú v minimalistickom dizajne a v prírodných tónoch. Pri výbere všetkých doplnkov a vybavenia kuchyne by ste mali mať na pamäti princípy jednoduchosti. Cieľom je minimalizovať množstvo nepotrebných vecí a vybavenia a upriamiť pozornosť na to, čo je v kuchyni skutočne dôležité. 

Tento jedinečný štýl pochádzajúci z ďalekého Japonska sa bude hodiť všetkým, ktorí sa snažia o minimalizmus a harmóniu vo svojom domácom prostredí. Ak si túžite takúto jednoduchú kuchyňu vytvoriť vo vašej domácnosti aj vy, neváhajte nás osloviť.

Share on:

Related Posts
12. apríla 2023
Inovácie a inteligentné riešenia pre kuchyne
2. apríla 2023
Detaily, ktoré premenia vašu kuchyňu na dizajnérsky priestor