Kuchyne, Tipy a triky / 5. decembra 2022
5 účinných tipov, ako šetriť energiami v kuchyni

Kuchyňa je miestom, kde sa spotrebúva najviac energií, ktoré domácnosť potrebuje. Vykurovanie, teplá voda, spotrebiče aj chladenie potravín. To všetko si vyžaduje, na  fungovanie a chod kuchyne, prísun veľkého množstva energií. Existujú odporúčania, vďaka ktorým sa vám podarí šetriť energiami dokonca aj počas varenia či aktuálneho vianočného pečenia. 

Vedeli ste, že je energeticky výhodnejšie bývať v minimálne dvojčlennej domácnosti. Hoci jednočlenná domácnosť minie menej energií, stále to nepredstavuje o polovicu menej ako v prípade dvojčlennej domácnosti. Ak bývate sami, o to viac by ste mali zvážiť aplikovanie našich tipov na úsporu energií. 

Vyberte si do kuchyne spotrebiče energetickej triedy A

Prvým krokom k úspore energií v kuchyni je výber kvalitných a energeticky úsporných spotrebičov. Najvyššie hodnotenie, ktoré môžu spotrebiče mať je energetická trieda A, pričom najnižšie je F a G. Vymeňte všetky staré spotrebiče, ktoré sa vo vašej kuchyni nachádzajú a nahraďte ich spotrebičmi z energetickej triedy A. Okrem toho, že príprava jedla bude s novým spotrebičom jednoduchšia, bude aj úspornejšia. Pozor na zmenu v energetických štítkoch, kde A+++ už nenájdete. Od 1. marca 2021 majú nové štítky jednotnú a prehľadnejšiu stupnicu tried energetickej účinnosti od A po G. Zároveň sa postupy pri testovaní viac priblížili používaniu spotrebičov v praxi a pravidlá pre zaraďovanie do tried sú prísnejšie. Novinkou je aj QR kód, ktorý nesie odkaz o ďalších vlastnostiach výrobku z európskej databázy EPREL.

Používajte len spotrebiče, ktoré sú pre vás vhodné

Mnohí z nás sa pri výbere spotrebičov nezamýšľajú nad jeho veľkosťou z pohľadu spotreby energií. Zväčša si do kuchyne vyberáme spotrebiče, ktoré sa do nej hodia veľkostne a vzhľadovo. Vhodná veľkosť vám pritom vie ušetriť podstatné množstvo energií. Ak bývate v dvojčlennej domácnosti, vyberte si umývačku riadu a chladničku vo veľkosti, ktorá vám bude postačujúca. Veľké a priestranné spotrebiče prenechajte do domácnosti s vyšším počtom členov. 

Nenechávajte spotrebiče v zásuvke

Spotrebiče v pohotovostnom režime spotrebúvajú energiu aj v prípade, že ich práve nepoužívate. Ak chcete ušetriť, nenechávajte ich v zásuvke. To platí najmä v prípade spotrebičov ako je kávovar, mikrovlnná rúra či rýchlovarná kanvica. Zapojte ich len na čas, kedy ich používate. Spotrebiče ako chladnička a mraznička, nechajte, pochopiteľne, po celý čas zapnuté. 

Šetrite energiu správnym používaním chladničky a mrazničky

Áno, aj používanie chladničky a mrazničky má svoje pravidlá, vďaka ktorým môžete ušetriť určité množstvo energií. Základom je výber vhodnej veľkosti do vašej domácnosti a energetickej triedy A. Okrem toho sa držte aj týchto pravidiel.

  • Nevkladajte do chladničky horúce alebo teplé jedlo. Najskôr počkajte, kým vychladne.
  • Nenechávajte chladničku a mrazničku dlho otvorenú.
  • Pravidelne mrazničku odmrazujte, aby po celý čas fungovala správne. 
  • Nechajte za chladničkou medzeru vo veľkosti 10 cm, ktorá zabezpečí, aby sa neprehrievala. 

Pripravujte jedlo efektívnejšie 

Posledným tipom je efektívne varenie a pečenie. Najmä v predvianočnom čase dávame spotrebičom v kuchyni poriadne zabrať. Príprava vianočných koláčov a pečiva trvá aj niekoľko dní a práve počas pečenia miniete oveľa väčšie množstvo energií ako zvyčajne. Toto sú naše tipy, s ktorými bude vianočné pečenie úsporné. 

  • Snažte sa rúru otvárať čo najmenej a na čo najkratší možný čas, aby vám teplo neunikalo von. 
  • Rúru vypnite krátky čas pred dopečením. Horúci vzduch v rúre si bude ešte určitú dobu udržiavať svoju teplotu. Práve to vám na dopečenie vianočného pečiva úplne postačí. 
  • Ak vám to dovoľuje veľkosť rúry, skúste v nej upiecť dva koláče naraz. 

Aplikujte tieto tipy do vašej domácnosti čo najskôr a premeňte svoju kuchyňu na energeticky úsporné miesto aj vy.

Share on:

Related Posts
12. apríla 2023
Inovácie a inteligentné riešenia pre kuchyne
2. apríla 2023
Detaily, ktoré premenia vašu kuchyňu na dizajnérsky priestor