Kuchyne, Tipy a triky / 10. decembra 2021
6 užitočných tipov a rád, ako si vyskladať kuchyňu

Premýšľate nad kúpou novej kuchyne? Určite viete, že základom je dobré plánovanie. Plánovanie kuchyne by nemalo spĺňať len estetickú a dizajnovú stránku, ale predovšetkým jej funkčnosť. Stačí si všetko vopred dôkladne premyslieť, prípadne sa poradiť s odborníkom. Navyše, máme pre vás pár tipov a rád, ako si vyskladať kuchyňu, o ktoré sa s vami podelíme v tomto článku.

Rozhodnite o prvkoch a štýle, ktoré chcete v kuchyni

Ak sa chystáte zariaďovať úplne novú kuchyňu v novostavbe alebo rekonštruovať, určite ste už premýšľali o tom, ktoré prvky vo svojej kuchyni chcete a v akom dizajne sa bude niesť celý priestor. O tomto by ste mali rozhodnúť hneď na úvod. Chcete v kuchyni kuchynský ostrovček a jedálenskú časť? Preferujete minimalistický priestor? Všetky nápady zhromaždite do moodboardu z fotiek, ktorý viete ukázať firme, ktorá kuchyne vyrába a naplánujte si kuchyňu podľa vašich predstáv.

Zvážte najlepšie rozloženie kuchynskej linky

Rozloženie kuchynskej linky tvorí veľmi podstatnú časť pri plánovaní kuchyne. Je na vás, pre ktorý variant sa rozhodnete, avšak počítajte so všetkým, čo vás v rámci priestoru kuchyne limituje. Medzi najčastejšie voľby ľudí patria kuchyne v tvare „U“, v tvare „L“ a otvorená možnosť s ostrovčekom alebo jedálenskou časťou.

·  Kuchyňa v tvare „L“

Kuchyňa v tvare „L“ je najčastejšou voľbou do bytov, keďže zaberá najmenej miesta. Zároveň je táto možnosť u ľudí veľmi obľúbenou, pretože do priestoru kuchyne si chcú navyše umiestniť aj jedálenskú časť a tvar „L“ im poskytuje na to dostatok voľného priestoru.

·  Kuchyňa v tvare „U“

Toto rozloženie kuchyne je najvhodnejším pre tých, ktorí majú v priestore okno a zároveň nepotrebujú v priestore kuchyne umiestniť jedálensky stôl. Táto možnosť vám poskytne množstvo úložného priestoru a veľa voľného miesta na pracovnej doske.

·  Otvorená kuchyňa

Veľmi moderným riešením je otvorená kuchyňa v kombinácii s kuchynským ostrovčekom. Ide o voľbu pre ľudí, ktorí majú kuchynskú časť spojenú s obývacou izbou. Opticky tieto dve miestnosti predeľuje práve kuchynský ostrovček, ktorý môže slúžiť aj ako jedálensky stôl.

 Pripravte si pôdorys

Ak máte pripravenú predstavu o tom ako má vaša nová kuchyňa vyzerať a aké bude jej rozloženie, pripravte si pôdorys. Súčasťou dobre pripravené pôdorysu sú podklady, ktoré tvoria predovšetkým všetky rozmery a vývody na vodu a elektriku. Toto všetko je potrebné pri plánovaní kuchyne zdokumentovať a zapísať do prehľadné projektu. S týmito informáciami môže následne pracovať stolár alebo profesionálna firma, ktorá vám bude kuchyňu vyrábať.

Vyberte si materiály

V tomto kroku je na vás, aké materiály vo svojej kuchyni chcete. Tu vám pomôže už vyššie spomínaný moodboard z fotiek, ktorý si vytvoríte na začiatku plánovania. Materiály je však najlepšia vyberať tak, že ich fyzicky uvidíte. Každá firma, ktorá sa zaoberá výrobou kuchýň má k dispozícii vzorky materiálov alebo showroom s kuchynskými linkami, ktoré si viete naživo  prezrieť.

Pripravte si schému osvetlenia

Nezabudnite popremýšľať nad umiestnením osvetlenia. Okrem bežných stropných svietidiel si môžete do kuchyne umiestniť osvetlenie celej pracovnej dosky, napríklad pomocou LED pásov alebo bodového osvetlenia. Najviac sa zamerajte na časti, ktoré sa nenachádzajú v dosahu denného svetla.

Plánovanie môžete zveriť aj do rúk odborníkov

Proces plánovania kuchyne nemusí byť vždy zdĺhavý a komplikovaný. Stačí, ak sa obrátite na profesionálov z Age tech, ktorí vám radi pomôžu s plánovaním, výrobou aj dodaním vašej vysnívanej kuchyne.

Share on:

Related Posts
12. apríla 2023
Inovácie a inteligentné riešenia pre kuchyne
2. apríla 2023
Detaily, ktoré premenia vašu kuchyňu na dizajnérsky priestor