Kuchyne, Tipy a triky / 31. októbra 2022
Ako si vybrať zástenu za kuchynskou linkou?

Kuchynská zástena vypĺňa priestor medzi hornými skrinkami a pracovnou doskou. Jej účel je predovšetkým praktický, avšak aj tu je priestor na realizáciu vašich nápadov. Pozrime sa spoločne na to, ako si môžete stenu za kuchynskou linkou vyplniť

Počas varenia sa občas stane, že sa stena za varnou doskou či drezom zašpiní. Práve preto existujú rôzne typy kuchynských zásten, ktoré chránia stenu pred znečistením. Kedysi sa tento priestor zásadne vypĺňal praktickým kachličkovým obkladom, ktorý sa dal jednoducho umyť. Dnes máte pri výbere kuchynskej zásteny hneď niekoľko možností. Ktorá je však pre vás najvhodnejšia? Porovnajte si s nami rôzne typy kuchynskej zásteny a vyberte si možnosť, ktorá vám bude vyhovovať najviac. 

Drevené zásteny do kuchyne

Obľúbeným riešením sú zásteny v dekore pracovnej dosky. Tento spôsob je najbežnejšou voľbou práve preto, že splýva so zvyškom kuchyne a ničím priestor nenarúša. Pri tejto možnosti navyše nemusíte premýšľať nad tým, či sa bude do kuchyne hodiť. Na výber máte zástenu zo skutočného dreva alebo alternatívu v podobe laminátu. Výhodou tejto kuchynskej zásteny je absencia akýchkoľvek škár, vďaka čomu si dlho udrží zachovalý vzhľad a jednoducho sa umýva. 

Dekoratívne panely

Vašou druhou možnosťou je siahnuť po dekoratívnych paneloch. Práve tu si môžete vybrať z množstva dizajnov, ktoré sa postarajú o to, aby kuchyňu oživili. Dekoratívne panely sú opäť jedným z dostupných a obľúbených riešení. Ich hlavnou výhodou je jednoduchá inštalácia, ktorú zvládne aj neskúsený kutil. Zástena pozostáva z niekoľkých panelov, a preto, ak sa jeden z nich poškodí, ľahko ho vymeníte za nový bez toho, aby ste museli vymieňať celú zástenu. 

Sklenené kuchynské zásteny

Ak hľadáte moderné a luxusné riešenie, siahnite po sklenenej kuchynskej zástene. Sklo pridá kuchyni nový rozmer a zaručene sa stane jej dominantou. Rovnako ako v prípade dekoratívnych panelov aj pri sklenených zástenách máte možnosť vybrať si dekor. Od jednofarebných riešení pre minimalistov až po vzorované a farebné panely pre tých odvážnejších. Sklo na paneloch sa ľahko inštaluje pomocou lepidla. Jedinou drobnou nevýhodou sklenenej zásteny je, že si vyžaduje viac pozornosti pri upratovaní. Ak však nechcete sústavne leštiť povrch, existuje riešenie vo forme ochrannej propylénovej vrstvy, ktorá vytvára medzi sklom a nečistotami bariéru. 

Keramický obklad do kuchyne

Tradičným riešením, ktoré určite poznáte je bežný keramický obklad. V minulosti išlo o klasické štvorcové kachličky, ktoré chránili stenu medzi hornými a dolnými skrinkami pred nečistotami. Dnes už máte na výber z mnohých zaujímavých obkladov rôznych tvarov a farieb, ktoré sa postarajú o to, aby vaša kuchyňa vynikala. Aplikácia keramického obkladu si vyžaduje viac zručnosti aj času, ale výsledok za to určite stojí. Keramický obklad sa navyše pomerne jednoducho umýva. Nevýhodou sú škáry, ktoré sa pri zašpinený čistia veľmi ťažko a po rokoch mení tmel vplyvom nečistôt v škárach farbu. 

Teraz už poznáte možnosti, ktorými je možné prekryť stenu za kuchynskou linkou. Pri navrhovaní kuchyne si stačí vybrať riešenie, ktoré vám vyhovuje najviac a zladiť ho so zvyškom kuchynskej linky. 

Share on:

Related Posts
12. apríla 2023
Inovácie a inteligentné riešenia pre kuchyne
2. apríla 2023
Detaily, ktoré premenia vašu kuchyňu na dizajnérsky priestor
Leave A Comment