Blog
Kuchyne, Tipy a triky / 2. decembra 2021
Sprievodca návrhom kuchyne

Základné rozmiestnenie zón

Základom každej kuchyne je chladnička, umývadlo a sporák. Medzi týmito troma zónami prebieha celá príprava jedla. Správne usporiadanie týchto zabezpečí, aby bola celá príprava jedla plynulá a vy ste nenabehali zbytočné kilometre. Každá zóna potrebuje pracovnú plochu pre lepšiu manipuláciu. Len si predstavte, že vyberáte potraviny z chladničky a nemáte ich kde položiť. 

Bez ohľadu na to, či bude vaša kuchyňa líniová, bude mať tvar písmena L či U, alebo bude s ostrovčekom, platia tu univerzálne zásady:

  • Chladnička patrí na koniec kuchyne vedľa nech by mala byť odkladacia alebo pracovná plocha.
  • Sporák a umývadlo nepatria do tesnej blízkosti, striekajuca voda by mohla poškodiť varnú dosku či spôsobiť úraz.
  • Umývačku dajte čo najbližšie k dresu, pri prekladaní riadu nezamočíte podlahu
  • Ideálne miesto pre prípravu jedál je medzi varnou a umývacou zónou.
  • Po oboch stranách varnej zóny by mal byť odkladací priestor aspoň 50 cm, oceníte to pri narábaní s horúcimi hrncami.
  • Ani tesná blízkosť sporáku s chladničkou nie je vhodná.
  • Centrom varenia je umývadlo, mali by ste mat od neho jednoduchý prístup k sporáku i chladničke. 

Úložný priestor

Kuchynské spotrebiče, koreničky, pomôcky najrôznejších tvarov a veľkostí, to všetko by malo mať svoje miesto. Tie najpoužívanejšie pomôcky a napríklad taniere by mali byť uložené v priestore od výšky kolien do výšky očí. Forma na veľkonočného barančeka môže byť pokojne na tých najvyšších poličkách. 

Osvetlenie

Osvetlenie kuchyne zohráva dôležitú úlohu bezpečnosti pri manipulácii s ostrými nožmi. Okrem centrálneho osvetlenie myslite na ďalšie doplnkové svetlá, ktorá by sa mali dať ovládať samostatne. Dobrú službu urobí osvetlenie pod hornými skrinkami a samozrejme osvetlenie digestora nad sporákom. Toto svetlo by malo mať studenú bielu farbu, aby neskresľovalo farbu jedla. 

Ak sa v kuchyni nachádza aj jedálenský stôl, myslite na osvetlenie tejto časti. Pre malú rodinu postačí jeno svetlo, aj je však bežne pri stole šesť a viac ľudí, použite pokojne dve svetlá. 

Vetranie a odsávanie

Moderný trend otvoreného priestoru zvýšil nároky na odsávanie a možnosť vetrania. Digestor by mal byť umiestnený vo výške 80 – 100 cm nad varnou doskou, jeho šírka by mala kopírovať šírku varnej dosky alebo byť ešte väčšia. Na trhu je dnes množstvo dizajnov, od vstavaných, cez komínové po zabudované do varnej dosky. Závisí od dispozície kuchyne, vašich predstáv a možností, ktorému dáte prednosť. 

Farby a povrchy

Pri výbere farebnosti dajte na svoje pocity. Ako sa budete cítiť v kuchyni výrazných farieb? Nebudú vás nudiť prírodné odtiene? V akom štýle je zariadený zvyšok domu? To sú otázky, na ktoré neexistuje jednoznačná odpoveď, závisia vyslovene na vás. 

Lesklé povrchy pristanú moderným kuchyniam a menším priestorom, ľahko sa čistia. Matné povrchy ladia s kuchyňami v tradičnom dizajne, bežné nečistoty sú menej viditeľné, tie mastné naopak viac. Alternatívou sú bežne dostupné pololesklé povrchy, ktoré kombinujú výhody oboch prevedení. 

Výber drezu

Najlacnejším a stále obľúbeným materiálom je nerez. Je odolný voči chemickému poškodeniu a vysoko hygienický. Granitové alebo silgranitové drezy ponúkajú široké spektrum farieb, sú odolné a nenáročné na údržbu. Čoraz väčšej obľube sa tešia aj keramické drezy, ich nevýhodou je azda len vyššia cena a riziko poškodenia v prípade silného nárazu. 

Neviditeľné detaily

Výrobné detaily sú rozhodujúcim faktorom pre životnosť a dlhodobú spokojnosť. Kovania, opracovanie hrán, spôsob lepenia spojov a ich vodotesnosť, to všetko na prvý pohľad nie je vidieť. Pýtajte sa výrobcu na používané technológie. 

Príďte sa k nám poradiť a spoločne vyberieme to najlepšie riešenie pre vaše individuálne potreby. Nechajte si vypracovať 3D vizualizáciu vkuchyne a zoznámte sa so svojou kuchyňou ešte pred tým, ako do nej investujete čo i len jediné euro.

Share on:

Related Posts
12. apríla 2023
Inovácie a inteligentné riešenia pre kuchyne
2. apríla 2023
Detaily, ktoré premenia vašu kuchyňu na dizajnérsky priestor